Themes - GeneratePress - en to vi_VN translation catalogue (253 entries)

note: Description of the theme
en: GeneratePress is a lightweight WordPress theme built with a focus on speed and usability. Performance is important to us, which is why a fresh GeneratePress install adds less than 10kb (gzipped) to your page size. We take full advantage of the block editor (Gutenberg), which gives you more control over creating your content. If you use page builders, GeneratePress is the right theme for you. It is completely compatible with all major page builders, including Beaver Builder and Elementor. Thanks to our emphasis on WordPress coding standards, we can boast full compatibility with all well-coded plugins, including WooCommerce. GeneratePress is fully responsive, uses valid HTML/CSS, and is translated into over 25 languages by our amazing community of users. A few of our many features include 60+ color controls, powerful dynamic typography, 5 navigation locations, 5 sidebar layouts, dropdown menus (click or hover), and 9 widget areas. Learn more and check out our powerful premium version at https://generatepress.com
vi_VN: GeneratePress là giao diện WordPress có kích thước nhỏ và được thiết kế tập trung vào tốc độ website và dễ sử dụng. Hiệu suất rất quan trọng với chúng tôi, đó là lý do tại sao bản cài đặt GeneratePress nhỏ hơn 10kb (đã nén gzipped). Chúng tôi tận dụng tối đa công cụ sửa block (Gutenberg) cho phép bạn điều chỉnh nhiều hơn khi tạo nội dung. Giao diện hoàn toàn tương thích với các page builder khác, bao gồm Beaver Builder và Elementor. Nhờ triết lý phát triển theo chuẩn code của WordPress, chúng tôi tin tưởng giao diện tương thích tốt với các plugin có chất lượng code tốt, bao gồm WooCommerce. GeneratePress có hỗ trợ tương thích đa thiết bị, sử dụng chuẩn HTML/CSS và được dịch ra hơn 25 ngôn ngữ bởi cộng đồng. Một vài tính năng quan trọng như 60+ tuỳ chọn màu sắc, điều chỉnh font chữ linh hoạt, 5 khu vực menu, 5 bố cục cột bên, sub-menu (click hoặc hover để hiện ra), cùng 9 khu vực widget. Tìm hiểu thêm về phiên bản trả phí mạnh mẽ tại https://generatepress.com.

en: Open search
vi_VN: Mở tìm kiếm

en: Overlay Background
vi_VN: Màu nền phủ lên

en: Field Text
vi_VN: Mục nhập văn bản

en: Field Background
vi_VN: Mục chọn nền

en: Search Modal
vi_VN: Popup tìm kiếm

en: Enable navigation search modal
vi_VN: Bật điều hướng popup tìm kiếm

en: Posts
vi_VN: Bài viết

en: Accent
vi_VN: Màu chính

note: translators: Base number
en: Base %s
vi_VN: Cơ bản %s

en: Base
vi_VN: Cơ bản

en: Sidebar Widgets
vi_VN: Widget cột bên

en: Tagline
vi_VN: Khẩu hiệu của trang web

en: Site Title
vi_VN: Tên trang web

en: Border
vi_VN: Đường viền

en: Text Focus
vi_VN: Chữ khi focus

en: Choose Focus Color
vi_VN: Chọn màu khi focus

en: Background Focus
vi_VN: Nền khi focus

en: Forms
vi_VN: Form

en: Widget Title
vi_VN: Tiêu đề widget

en: Heading 6 (H6) Color
vi_VN: Màu Tiêu đề 6 (H6)

en: Heading 5 (H5) Color
vi_VN: Màu Tiêu đề 5 (H5)

en: Heading 4 (H4) Color
vi_VN: Màu Tiêu đề 4 (H4)

en: Heading 3 (H3) Color
vi_VN: Màu Tiêu đề 3 (H3)

en: Heading 2 (H2) Color
vi_VN: Màu Tiêu đề 2 (H2)

en: Heading 1 (H1) Color
vi_VN: Màu Tiêu đề 1 (H1)

en: Entry Meta Links Hover
vi_VN: Màu liên kết khi rê chuột meta bài viết

en: Entry Meta Links
vi_VN: Liên kết meta bài viết

en: Entry Meta Text
vi_VN: Chữ meta bài viết

en: Archive Content Title Hover
vi_VN: Tiêu đề khi hover trong Trang lưu trữ

en: Archive Content Title
vi_VN: Tiêu đề nội dung trang Lưu trữ

en: Buttons
vi_VN: Nút

en: Choose Visited Color
vi_VN: Chọn màu cho liên kết đã truy cập

en: Link Hover
vi_VN: Màu liên kết rê chuột vào

en: Link
vi_VN: Liên kết

en: Text Hover
vi_VN: Màu khi rê chuột vào

en: Choose Hover Color
vi_VN: Chọn màu rê chuột vào

en: Choose Initial Color
vi_VN: Chọn màu ban đầu

en: Back to Top
vi_VN: Về đầu trang

en: Never
vi_VN: Không bao giờ

en: On hover
vi_VN: Khi hover

en: Always
vi_VN: Luôn luôn

en: Add underlines to your links in your main content areas.
vi_VN: Thêm gạch chân cho liên kết của phần nội dung chính.

en: Underline Links
vi_VN: Liên kết gạch chân

en: Configure
vi_VN: Cấu hình

en: Typography Manager
vi_VN: Quản lý kiểu chữ

en: Block
vi_VN: Khối

en: Auto
vi_VN: Tự động

en: Learn about font-display
vi_VN: Tìm hiểu về font-display

en: Google font-display
vi_VN: Thuộc tính font-display Google

en: Choose Font
vi_VN: Chọn font

en: Font Manager
vi_VN: Quản lý font

en: Choose Color
vi_VN: Chọn màu

en: Global Colors
vi_VN: Màu dùng chung

en: Settings reset.
vi_VN: Đặt lại cấu hình.

en: Entry meta
vi_VN: Meta bài viết

en: Archive Page
vi_VN: Trang lưu trữ

en: Page
vi_VN: Trang

en: Mobile Toggle
vi_VN: Bật tắt mobile

en: Primary
vi_VN: Chính

en: Site
vi_VN: Trang

en: Dashboard
vi_VN: Bảng điều khiển

en: Choose your content container type.
vi_VN: Chọn kiểu mép hai bên nội dung

en: Content Container
vi_VN: Vùng chứa nội dung

en: Close Sub-Menu
vi_VN: Đóng Sub-menu

en: Open Sub-Menu
vi_VN: Mở Sub-menu

[ctx: GeneratePress]
en: Built with
vi_VN: Tạo ra với

[ctx: more on post title]
note: translators: Aria-label describing the read more button
en: More on %s
vi_VN: Xem thêm ở %s

[ctx: prepends the pagination page number for screen readers]
en: Page
vi_VN: Trang

note: translators: right arrow
en: Next %s
vi_VN: Tiếp %s

note: translators: left arrow
en: %s Previous
vi_VN: %s Trước

en: here
vi_VN: ở đây

en: Floats
vi_VN: Float

en: Structure
vi_VN: Cấu trúc

en: Full Content
vi_VN: Nội dung đầy đủ

en: Navigation After
vi_VN: Điều hướng về sau

en: Navigation Before
vi_VN: Điều hướng về trước

en: Classic
vi_VN: Cổ điển

en: Close Search Bar
vi_VN: Đóng mục tìm kiếm

en: Open Search Bar
vi_VN: Mở mục tìm kiếm

en: Reduce the number of CSS file requests and use a lite version of our grid system.
vi_VN: Giảm số request đến các tệp CSS và dùng phiên bản lite của hệ thống grid.

en: Combine CSS
vi_VN: Gộp CSS

en: Icon Type
vi_VN: Kiểu icon

en: Text
vi_VN: Văn bản

en: Boxes
vi_VN: Hộp

en: Container Alignment
vi_VN: Container

en: Place logo next to title
vi_VN: Đặt logo bên cạnh tên web

en: Reset Settings
vi_VN: Khôi phục cài đặt

en: Visit documentation &rarr;
vi_VN: Xem tài liệu hướng dẫn &rarr;

en: Want to learn more about the theme? Check out our extensive documentation.
vi_VN: Muốn tìm hiểu thêm về theme? Xem tài liệu hướng dẫn của chúng tôi.

en: Start Customizing
vi_VN: Bắt đầu tùy chỉnh

en: All Options
vi_VN: Toàn bộ tùy chọn

en: Layout Options
vi_VN: Tùy chọn layout

en: Customize Colors
vi_VN: Tùy chỉnh màu sắc

en: Customize Fonts
vi_VN: Tùy chỉnh Font

en: Upload Logo
vi_VN: Tải lên Logo

en: Dropdown Direction
vi_VN: Hướng dropdown

en: The width when the navigation ceases to float and drops below your logo.
vi_VN: Chiều rộng khi menu tràn xuống bên dưới logo của bạn.

en: Navigation Drop Point
vi_VN: Điểm Drop Menu

en: Navigation Left
vi_VN: Menu trái

en: Navigation After - Centered
vi_VN: Menu sau giữa

en: Navigation Before - Centered
vi_VN: Menu trước - giữa

en: Header Presets
vi_VN: Preset Header

en: Current
vi_VN: Hiện tại

en: Logo Width
vi_VN: Chiều rộng logo

en: Mobile Menu
vi_VN: Menu di động

en: Premium module available
vi_VN: Tính năng cao cấp

en: Deleting your settings can not be undone.
vi_VN: Xóa cài đặt không thể hoàn tác.

en: Premium Modules
vi_VN: Module trả phí

en: Cache CSS generated by your options to boost performance.
vi_VN: Tăng hiệu suất bằng cách tạo cache CSS từ thiết lập của bạn.

en: Cache dynamic CSS
vi_VN: Cache CSS động

en: Load essential Font Awesome icons instead of the full library.
vi_VN: Tải icon Font Awesome cần thiết thay vì toàn bộ thư viện.

en: Load essential icons only
vi_VN: Chỉ tải icon cần thiết

en: General
vi_VN: Cài đặt chung

en: Excerpt
vi_VN: Tóm tắt

en: Content Type
vi_VN: Kiểu nội dung

en: More options are available for this section in our premium version.
vi_VN: Nhiều tùy chọn có sẵn cho phần này trong phiên bản cao cấp của chúng tôi.

en: Premium Modules Available
vi_VN: Tính năng cao cấp

en: Variants
vi_VN: Biến thể

en: System fonts
vi_VN: Font hệ thống

en: Comment
vi_VN: Bình luận

en: Mobile
vi_VN: Di động

en: Tablet
vi_VN: Máy tính bảng

en: Desktop
vi_VN: Máy tính

en: Full Width
vi_VN: Chiều rộng đầy đủ

en: Top Bar Alignment
vi_VN: Vị trí Top Bar

en: Top Bar Inner Width
vi_VN: Chiều rộng bên trong Top Bar

en: Top Bar Width
vi_VN: Chiều rộng Top Bar

en: Learn more
vi_VN: Tìm hiểu thêm

en: Documentation
vi_VN: Tài liệu hướng dẫn

en: Premium
vi_VN: Trả phí

en: Inner Navigation Width
vi_VN: Chiều rộng bên trong Navigation

en: Inner Header Width
vi_VN: Chiều rộng bên trong Header

en: Paragraph margin
vi_VN: Lề đoạn văn

en: Reset
vi_VN: Làm lại

en: Primary Navigation
vi_VN: Menu chính

en: Scroll back to top
vi_VN: Di chuyển lên đầu trang

en: Back to Top Button
vi_VN: Nút quay về đầu trang

en: Footer Width
vi_VN: Độ rộng Footer

en: Click - Arrow
vi_VN: Nhấp chuột - Mũi tên

en: Click - Menu Item
vi_VN: Nhấp chuột - Mục menu

en: Hover
vi_VN: Di chuột

en: Navigation Dropdown
vi_VN: Menu Dropdown

en: Navigation Width
vi_VN: Chiều rộng menu

en: Full
vi_VN: Đầy đủ

en: Header Width
vi_VN: Độ rộng Header

[ctx: made with love]
note: translators: %s: Heart icon
en: Made with %s by Tom Usborne
vi_VN: Được tạo bằng cả %s bởi Tom Usborne

en: Support
vi_VN: Hỗ trợ

en: Content Title
vi_VN: Tiêu đề nội dung

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try searching?
vi_VN: Có vẻ như không có gì được tìm thấy ở vị trí này. Thử tìm kiếm?

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
vi_VN: Tìm kiếm &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
vi_VN: Tìm kiếm cho:

note: translators: 1: Search query name
en: Search Results for: %s
vi_VN: Kết quả tìm kiếm cho: %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
vi_VN: Có lẽ chúng tôi không thể thấy những gì bạn đang tìm kiếm. Bạn có thể dùng tìm kiếm.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
vi_VN: Rất tiếc, không có nội dung nào khớp với yêu cầu tìm kiếm của bạn. Hãy thử lại với các từ khóa khác.

note: translators: 1: Admin URL
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
vi_VN: Bạn đã sẵn sàng đăng tải bài viết đầu tiên chưa? <a href="%1$s">Hãy bắt đầu tại đây</a>.

en: Nothing Found
vi_VN: Không tìm thấy

en: % Comments
vi_VN: % bình luận

en: 1 Comment
vi_VN: 1 bình luận

en: Leave a comment
vi_VN: Để lại bình luận

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
vi_VN: Thẻ

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
vi_VN: Danh mục

[ctx: label]
en: Search
vi_VN: Tìm kiếm

en: Read more
vi_VN: Đọc tiếp

note: translators: 1: Author name
en: View all posts by %s
vi_VN: Xem tất cả bài viết bằng %s

en: by
vi_VN: Bởi

en: Your comment is awaiting moderation.
vi_VN: Bình luận của bạn đang đợi xét duyệt.

[ctx: 1: date, 2: time]
note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
vi_VN: %1$s vào lúc %2$s

en: Newer posts
vi_VN: Các bài viết mới hơn

en: Older posts
vi_VN: Bài viết cũ hơn

en: Next
vi_VN: Tiếp

en: Previous
vi_VN: Trang trước

en: Next &rarr;
vi_VN: Tiếp theo &rarr;

en: &larr; Previous
vi_VN: &larr; Trước

en: Settings removed.
vi_VN: Đã xóa thiết lập.

en: Import successful.
vi_VN: Nhập thành công.

en: Settings saved.
vi_VN: Lưu thiết lâp.

en: Background
vi_VN: Màu nền

en: Disable Elements
vi_VN: Tắt phần tử

en: Warning: This will delete your settings.
vi_VN: Cảnh báo: Điều này sẽ xóa thiết lập của bạn.

en: Customize
vi_VN: Tùy chỉnh

[ctx: submit button]
en: Search
vi_VN: Tìm kiếm

en: Skip to content
vi_VN: Chuyển đến nội dung

en: 5 Widgets
vi_VN: 5 Widget

en: 4 Widgets
vi_VN: 4 Widget

en: 3 Widgets
vi_VN: 3 Widget

en: 2 Widgets
vi_VN: 2 Widget

en: 1 Widgets
vi_VN: 1 Widget

en: 0 Widgets
vi_VN: 0 Widget

en: Both Sidebars on Right
vi_VN: Cả hai Sidebar bên phải

en: Both Sidebars on Left
vi_VN: Cả hai Sidebar bên trái

en: Both Sidebars
vi_VN: Cả hai Sidebar

en: No Sidebars
vi_VN: Không Sidebar

en: Content
vi_VN: Nội dung

en: Default
vi_VN: Mặc định

en: Footer Widgets
vi_VN: Widget Footer

en: Single Post Sidebar Layout
vi_VN: Bố cục Sidebar bài viết

en: Blog Sidebar Layout
vi_VN: Bố cục Sidebar Blog

en: Content / Sidebar / Sidebar
vi_VN: Nội dung / Sidebar / Sidebar

en: Sidebar / Sidebar / Content
vi_VN: Sidebar / Sidebar / Nội dung

en: Sidebar / Content / Sidebar
vi_VN: Sidebar / Nội dung / Sidebar

en: Content (no sidebars)
vi_VN: Nội dung (không sidebar)

en: Content / Sidebar
vi_VN: Nội dung / Sidebar

en: Sidebar / Content
vi_VN: Sidebar / Nội dung

en: Sidebar Layout
vi_VN: Bố cục Sidebar

en: One Container
vi_VN: Một Container

en: Separate Containers
vi_VN: Container tách biệt

en: Content Layout
vi_VN: Bố cục nội dung

en: Disable
vi_VN: Tắt

en: Enable
vi_VN: Bật

en: Navigation Search
vi_VN: Menu tìm kiếm

en: Navigation Alignment
vi_VN: Căn lề menu

en: No Navigation
vi_VN: Không menu

en: Above Header
vi_VN: Trên Header

en: Below Header
vi_VN: Dưới Header

en: Navigation Location
vi_VN: Vị trí menu

en: Right
vi_VN: Phải

en: Center
vi_VN: Chính giữa

en: Left
vi_VN: Trái

en: Header Alignment
vi_VN: Căn lề Header

en: Container Width
vi_VN: Chiều rộng Container

en: Layout
vi_VN: Bố cục

en: Link Color Visited
vi_VN: Màu liên kết khi đã nhấp chuột

en: Background Hover
vi_VN: Màu nền khi rê chuột

en: Colors
vi_VN: Các màu

en: Hide site tagline
vi_VN: Ẩn khẩu hiệu website

en: Hide site title
vi_VN: Ẩn tên website

en: Font size
vi_VN: Cỡ chữ

en: Text transform
vi_VN: Kiểu chữ (in hoa, thường,..)

en: Font family
vi_VN: Kiểu chữ

en: Google fonts
vi_VN: Font Google

en: Default fonts
vi_VN: Font mặc định

en: Left Sidebar
vi_VN: Sidebar trái

en: Right Sidebar
vi_VN: Sidebar phải

en: Primary Menu
vi_VN: Menu chính

en: Footer Widget 5
vi_VN: Widget footer 5

en: Footer Widget 4
vi_VN: Widget footer 4

en: Footer Widget 3
vi_VN: Widget footer 3

en: Footer Widget 2
vi_VN: Widget footer 2

en: Footer Widget 1
vi_VN: Widget footer 1

en: Edit
vi_VN: Chỉnh sửa

en: Pages:
vi_VN: Trang:

en: Post Comment
vi_VN: Gửi bình luận

en: Leave a Comment
vi_VN: Viết một bình luận

en: Website
vi_VN: Trang web

en: Name
vi_VN: Tên

en: Comments are closed.
vi_VN: Bình luận đã đóng.

en: Newer Comments &rarr;
vi_VN: Bình luận mới hơn &rarr;

en: &larr; Older Comments
vi_VN: &larr; Bình luận cũ hơn

en: Comment navigation
vi_VN: Điều hướng bình luận

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
vi_VN[0]: %1$s bình luận về &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Archives
vi_VN: Lưu trữ

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
vi_VN: Oops! Không tìm thấy trang này.
